My Latest Tweet

12.13.2008

Pay Attention To Per Unit Pricing

Sometimes you don`t even need a calculator.

I was at Superstore the other day looking at No Name peanut butter, and noticed that the smaller size was actually the better deal:

2 kg = $6.27

1 kg = $2.97 (x 2 = $5.94)

Alrighty then... 1 kg tubs it is!!
____________________
Return to Jeanne's Blog List

2 comments:

Beadie said...

I've noticed the same with Iams cat food. A 4-pound bag is $6.97 and an 8-pound bag is $15.18!

JEANNE said...

Yikes!! I bet you're glad you were paying attention, lol.

DIGG